BOGATYNIA

Bogatynia (německy Reichenau) je město v Polsku, v Dolnoslezském vojvodství, v Powiatu Zgorzeleckém, ve gmině Bogatynia, poblíž trojstyku hranic s Českou republikou a Německem. Žije zde přibližně 19 tisíc obyvatel. Českým partnerským městem je nedaleký Hrádek nad Nisou.

bogatynia01

4. června 2015 - Náměstí u městského úřadu - Pavel Hypš

Bogatynia se nachází v údolí Turoszów. Místní osídlení bylo založeno ve třináctém století jako osada s názvem Lužický Richnow, později Reichenau. První písemná informace o obci se datuje k roku 1262. Od počátku sedmnáctého století byla obec pod českou nadvládou. Po 2. světové válce bylo, roku 1945, území připojeno k Polsku.

bogatynia02

4. června 2015 - Park Jana Pavla II. - Pavel Hypš

Ve městě je celá řada památek zapsaných jako národní kulturní památky. Centrum města, kde jsou domy převážně z 18. století, je vyhlášeno městskou památkovou rezervací. Nejvýznamnější jsou pak dřevěné domy, symbolizující lužickou architekturu.

bogatynia03

4. června - Kostel Neposkrvněného početí - Pavel Hypš

V roce 1884 byla zprovozněna úzkokolejná železnice otevřen z Žitavy přes Bogatyniy do Markocić. Roku 1900 byla zprovozněna odbočka z Bogatynie do Heřmanic u Frýdlant v Čechách. Po válečných konfliktech byla trať zrušena roku 1945.

bogatynia04

 4. června 2015 - Zbytky železniční tratě - Pavel Hypš

Ve městě funguje městská autobusová doprava. Jedná se o jednu linku, projždějící všechny čtvrtě, včetně smyčky v Markocićích nedaleko české hranice. Pro přehlednost jsou některé spoje označovány jako „1a“ nebo „1b“, aby se odlišily varianty jednotlivých tras.

bogatynia05

4. června 2015 - Městský autobus v zastávce Lidl - Pavel Hypš

Do města zajíždí autobusová linka z České republiky, označená „000645“ v trase: Liberec – Heřmanice – Bogatynia. Slouží především pro návoz a odvoz pracujících v průmyslové zóně Jih v Liberci. V provozu jsou tři spoje v pracovní dny a jeden v neděli, přesně v časech střídání směn.

bogatynia06

 4. června 2015 - Iveco Crossway Line na lince 000645 přijíždí do zastávky Zamoyskiego 28 - Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web wikipedia.cz (Bogatynia), web wikipedia.pl (Bogatynia)
Poslední aktualizace: 19. června 2015