VELKÝ BERANOV

Obec Velký Beranov (německy Groß Beranau) se nachází v okrese Jihlava, kraj Vysočina. Žije zde přibližně 1300 obyvatel. Nachází se 5 km západně od Vysokých Studnic, 6 km severovýchodně od Luk nad Jihlavou, 2 km severovýchodně od Malého Beranova a 7 km východně od Jihlavy.

beranov01

24. března 2015 – Náves ve Velkém Beranově – Pavel Hypš

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1318. Vesnice má na návsi kostelík zasvěcený sv. Anně, vybudovaný v 17. století. Dnes je kousek od kostelíka mateřská škola a pošta a nedaleko i základní škola a fotbalové hřiště. Studna v blízkosti kostela se už neudržuje.

beranov02

 26. února 2014 – Městský autobus z Jihlavy odstavený u místní hasičárny – Pavel Hypš

Obec má tři místní části Bradlo, Jeclov a Velký Beranov, které leží na třech stejnojmenných katastrálních územích a má šest základních sídelních jednotek – Bradlo, Jeclov a na katastrálním území „Velký Beranov“ Loudilka, Nové Domky, U dálnice a Velký Beranov.

beranov03

 24. března 2015 – Osada Loudilka – Pavel Hypš

Katastrální území obepíná z jihu železniční trať. Nejbližší stanice jsou však v Malém Beranově nebo Luce pod Jihlavou a do Velkého Beranova zajišťují spojení pouze autobusy. Již prokazatelně v černu 1925 jezdím z nich byla poštovní autobusová linka číslo 729 v trase: Jihlava – Helenín – Velký Beranov – Měřín – Velké Meziříčí.

beranov04

 Červen 1925 – Jízdní řád poštovní autobusové linky číslo 729 – sbírka Poštovní muzeum Praha

Dnes jezdí přes Velký Beranov 14 regionálních a jedna dálková autobusová linka. Všechny jedou z Jihlavy, významnými cíly v opačném směru je Brno, Velká Bíteš, Luka nad Jihlavou, Měřín nebo Žďár nad Sázavou.

beranov05

24. března 2015 – Mercedes-Benz Intouro na lince 760550 jede z Velkého Beranova do Loudilky – Pavel Hypš

Největší význam pro dopravu z obce do Jihlavy má však městská autobusová doprava Jihlava. Do Velkého Beranova zajíždí linka číslo 12, která má na území obce čtyři zastávky. Ve všední dny sem zajíždí jednou až dvakrát do hodiny, o víkendu přibližně po hodině.

beranov06

24. března 2015 – Iveco Citelis 12M CNG na lince číslo 12 v zastávce Bradlo – Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: jízdní řády poštovních autobusů z roku 1925 (sbírka Poštovní muzeum Praha), web idos.cz, web wikipedia.cz (Velký Beranov)
Poslední aktualizace: 7. dubna 2015