Reklamní sdělení
Mít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S PageRide je můžete mít i Vy. Založte si je ještě dnes.
Poznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA. Návod jak na to, najdete zde.

SEDLEC

Sedlec (německy Sedletz) je dnes jednou z částí města Kutná Hora. Rozkládá se na jihovýchodním úpatí vrchu Kaňk (352 m), zhruba 2 km severovýchodně od centra města. Skrze Sedlec prochází silnice I/2, spojující Kutnou Horu s Pardubicemi.

sedlec01

2. dubna 2016 – Kostel Nanebevzetí Panny Marie – Pavel Hypš

Roku 1142 zde bylo založeno cisterciácké opatství, nejstarší v českých zemích s klášterním kostelem Nanebevzetí Panny Marie a Sv. Jana Křtitele. Z původního románského areálu se zachoval kostelík, přeměněný po barokní přestavbě na kapitulní síň. Významný je gotický hřbitovní kostel Všech svatých, v jehož suterénu se nachází kostnice. V areálu někdejšího kláštera v Sedlci sídlí největší cigaretová továrna v Česku, dnes provozovaná společnosti Philip Morris ČR.

sedlec02

2. dubna 2016 – Sedlecká kostnice – Pavel Hypš

Roku 1950 byl Sedlec, společně s obcemi Kaňk a Perštejnec, připojen ke Kutné Hoře. Katastrální území Sedlec u Kutné Hory není zcela shodné s místní částí Sedlec. Zatímco část Sedlec zasahuje i do katastru Malín, na katastru Sedlce leží částečně i Hlouška, Karlov a Šipší. V katastrálním území se nachází taktéž vrch Kaňk se stejnojmennou národní přírodní památkou, nalezištěm křídových zkamenělin.

sedlec03

23. července 2014 – Tabáková továrna s kostelem v pozadí – Pavel Hypš

Na východním okraji Sedlce je situováno nejdůležitější kutnohorské vlakové nádraží, stanice Kutná Hora hlavní nádraží, které představuje křižovatku hlavní trati 230 Kolín – Havlíčkův Brod s lokální tratí 235 Kutná Hora – Zruč nad Sázavou. Na druhé ze jmenovaných tratí se při jihozápadním okraji Sedlce nachází též zastávka Kutná Hora-Sedlec.

sedlec04

23. července 2014 – Kutnohorské hlavní nádraží na území Sedlece – Pavel Hypš

Kromě několika regionálních autobusových linek zajíždí do Sedlece městská autobusová doprava z Kutné Hory. Konkrétně se jedná o linku F1 (Poliklinika – Autobusové stanoviště – Sedlec – Železniční stanice – Malín) a její víkendovou verzi F7 (Poliklinika – Autobusové stanoviště – Sedlec – Železniční stanice).

sedlec05

 2. dubna 2016 – SOR B10.5 na lince F7 v zastávce Sedlec, Tabák – Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web wikipedia.cz (Sedlec (Kutná Hora)), web idos.cz
Text zveřejněn: 5. dubna 2016