Reklamní sdělení
Mít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S PageRide je můžete mít i Vy. Založte si je ještě dnes.
Poznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA. Návod jak na to, najdete zde.

KŘENICE

Obec Křenice se nachází v okrese Praha-východ, kraj Středočeský. Rozkládá se asi dvacetjedna kilometrů východně od centra Prahy a pět kilometrů severně od města Říčany. Ke dni 3. 7. 2006 zde žilo 312 obyvatel.Název obce vznikl z původního názvu chřenná – křenná ves (lidově ta Křenice, do Křenice, v Křenici, křenickej atd.). Archeologické nálezy v obci a jejím blízkém okolí prokázaly lidská sídliště již v období kolem 6. století př. n. l. Též v následujících stoletích zde je osídlení prokazatelné, neboť některé nálezy pocházejí až z 1. století př. n. l. Prvním známým majitelem vsi byl pražský měšťan Henslin, syn Seibotha z Benešova (1331).

krenice01

9. září 2012 - Linka 366 na konečné Křenice - Pavel Hypš

Železniční trať ani stanice na území obce nejsou. Nejbližší železniční stanicí jsou Úvaly ve vzdálenosti 7 km ležící na trati 011 z Prahy do Kolína.

krenice02

 1. září 2012 - Linka 366 na konečné Křenice - Pavel Hypš

Autobusy začaly do obce poprvé zajíždět pravděpodobně roku 1964. Zastávka byla obsluhována linkou dopravce ČSAD Praha - Vršovice v trase Praha, ÚAN Florenc - Praha, Černokostelecká - Praha, Na Návsi - Praha, Uhříněves - Praha, Hájek - Praha, Královice - Křenice - Březí - Babice - Doubek. S menšími obměnami linka vydržela do dneška, dopravce se na ní však změnil. Od 28. května 2000 byla linka zařazena do systému Pražské integrované dopravy a začal ji provozovat Dopravní podnik hlavního města Prahy, přičemž v Praze byly některé spoje ukončeny na vlakovém nádraží Uhříněves, ostatní jeli k metru na Skalku. O den později byl zahájen provoz ještě na lince 396, která spojovala Škvorec, Třebohostice, Křenice a Říčany a také sem z Prahy byla prodloužena linka 303, která také pokračovala do Říčan. Dopravcem těchto linek byl soukromý dopravce Hotliner z pražských Vysočan. Od 4. září 2000 byla pak vrámci plošného přečíslování linka 396 přečíslována na 496, protože nejezdila do Prahy. Od roku 2007 linky 303 a 496 převzal dopravce Connex Praha, nástupce původního ČSAD Praha-Vršovice, dnes člen koncernu Veolia Transport Praha. Od 7. března 2010 byla vrámci reorganizace autobusů na celém Říčansku linka 496 zrušena a spoje převedeny na linku 303, úsek do Škvorce zrušen bez náhrady. Také linka 364 opustila Křenice, začala jezdit mezi Prahou a Březím přes Říčany a pro obsluhu Křenic byla zavedena nová linka 366 v trase Depo Hostivař - Křenice - Březí, Podskalí.

Dnes je obec obsluhována šesti páry spojů linky 303 v pracovní dny jedoucími v celé trase, tedy Praha, Černý Most - Praha, Nádraží Horní Počernice - Šestajovice, Balkán - Praha, Nádraží Klánovice - Praha, Újezd nad Lesy - Praha, Koloděje - Sibřina, Stupice - Sibřina - Sluštice, škola - Křenice - Říčany, k železniční stanici - Říčany, Wolkerova. O víkendu je linka v provozu také, žádný spoj ale až do Křenic nedojede. Celotýdenně je pak provozována linka 366, a to patnácti páry spojů v pracovní dny a pěti o víkendech. Většina spojů v Křenicích končí, do Březí pokračuje 5 spojů v pracovních dny, resp. 6 jich z Březí přijíždí. Od 1. září 2012 víkendové spoje zajišťují midibusy, střídavě se objevují i na večerních spojích v pracovní dny.

krenice04

1. prosince 2012 - Autobus linky 366 na konečné Křenice - Pavel Hypš

V obci se nachází jedna jediná stejnojmenná zastávka, ze které odjíždí autobusy do všech směrů. Najdeme je na Hlavní ulici Kralovická, nedaleko obecního úřadu a hospody u Simonů. Obcí vede také cykloztezka č. 1.

krenice05

19. srpna 2012 - Linka 366 vyjíždí z Křenice směrem do Královic - Pavel Hypš

Další fotografie z města najdete na Facebooku. Tyto fotogalerie jsou pravidelně aktualizovány.

Poslední aktualizace článku: 1.prosince 2012