JENIŠOV

Jenišov (německy Janessen) je obec, nacházející se v okrese Karlovy Vary, kraj Karlovarský. Žije zde přibližně 700 obyvatel. Obec má největší procentní přírůstek obyvatel ročně v celém kraji.

jenisov01

Náves v Jenišově – Pavel Hypš

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1390, samosprávnou obcí je od roku 1850. Mezi lety 1806 až 1928 se v Jenišově těžilo hnědé uhlí. Na katastru obce v té době bylo postupně otevřeno více jak 20 důlních děl. Vedla odtud lanovka na uhlí až na nádraží do nedalekého Chodova.

jenisov02

Obecní úřad Jenišov – Pavel Hypš

Po odsunu německého obyvatelstva v roce 1946 se v obci pouze bouralo. Obec nemá žádnou historickou stavbu a je v ní pouze kaplička z roku 1849 a tři chráněné duby. Kaplička není původní, většina vybavení pochází z rekonstrukce v roce 1993.

jenisov03

Jenišovská kaplička – Pavel Hypš

V roce 1975 se obec stala součástí města Karlovy Vary. Větší výstavba nastala v obci až po roce 1983, kdy byla postavena opravárenská hala Státních statků závodu služeb Jenišov. Po odtržení obce v roce 1990 od Karlových Varů dochází k velkému stavebnímu rozvoji. Dnes obec tvoří dvě části: Jenišov a Pod Rohem.

jenisov04

Čtvrť Pod Rohem za dnešním hypermarketem Globus – Pavel Hypš

Do obce nevede a ani dříve nevedla železnice. Zastavují zde autobusové linky několika dopravců, směřující především do sousedních Karlových Varů. Dalšími významnými cíly jsou města Chodov, Loket, Sokolov, Kynšperk nad Ohří, Cheb nebo Františkovy Lázně.

jenisov05

Iveco Crossway Dopravního podniku Karlovy Vary na lince Karlovy Vary – Sokolov u kompostárny v Jenišově – Pavel Hypš

Od roku 2002 zajíždí do Jenišova městská autobusová doprava z Karlových Varů. Zpočátku tudy vedla trasa linky číslo 9, doplněná později školními spoji linky číslo 10. V současné době jsou přes Jenišov vedeny vybrané spoje linek číslo 1, 16, 22 a sezónní linky číslo 23 z Karlových Varů do Lokte.

jenisov06

18. ledna 2013 – Iveco Citelis na městské lince číslo 22 v Jenišově – Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web wikipedia.cz (Jenišov), web jenisov.cz, obecní nástěnka u kapličky
Poslední aktualizace: 25. března 2016