DOUBÍ

Doubí (německy Aich) je část města Karlovy Vary, která se nachází 6 kilometrů jihozápadním směrem od jeho centra. Samostatnou obec tvořilo Doubí do roku 1930, a poté opět mezi lety 1950 až 1974. Funguje zde jedna ze tří SOS dětských vesniček v republice.

doubi01

Pohled na část Doubí z Vřesového vrchu - Pavel Hypš

Dominantou Doubí je zámeček, který je kulturní památkou a je nepřehlédnutelným dokladem bohaté historie obce od 14. století. Pseudorenesanční zámek s bývalou neogotickou kaplí, stojící v místech původního hradu, byl po mnoha peripetiích majitelů, správců, uživatelů zachráněn a nákladně rekonstruován soukromou firmou. Veřejnosti byl celý areál otevřen v červnu 2002 jako stylový zámecký restaurant, vinárna a celoroční prodejní výstava s tématikou Vánoc.

doubi02

9. listopadu 2014 – Zámeček v Doubí – Pavel Hypš

Dne 17. prosince 1898 byl zahájen provoz na železniční trati Karlovy Vary – Doubí u Karlových Varů – Bečov nad Teplou – Mariánské Lázně. Doubí bylo tehdy nevelkou osadou, avšak postupně se rozvíjelo v širším okolí zámku.

doubi03

Vlaková zastávka - Pavel Hypš

Vývoj obce se odrážel i v potřebě dopravního spojení, a prokazatelně 8. října 1933 byla v provozu již i autobusová linka číslo 4341, spojující Karlovy Vary a Doubí s mezilehlou zastávkou v Tuhnicích. Dopravcem byla Karlovarská omnibusová společnost Františka Fouska a v provozu sedm až osm spojů denně. Provoz byl ukončen pravděpodobně v důsledku druhé světové války.

doubi04

8. října 1933 – Jízdní řád linky číslo 4341 – sbírka Poštovní muzeum Praha

V jízdních řádech platných od 2. října 1949 najdeme autobusovou linku ČSAD číslo 4008 v trase: KARLOVY VARY, DRAHOVICE, MASARYKOVO NÁBŘEŽÍ (dnes Mattoniho nábřeží) - Karlovy Vary, Drahovice, Kino Drahomíra - (KARLOVY VARY, NÁMĚSTÍ DR. E. BENEŠE (dnes Divadelní náměstí)) - Karlovy Vary, Molotovovo nábřeží (T) (dnes nábřeží Osvobození) - Karlovy Vary, nábřeží Antonína Zápotockého (Z) (dnes nábřeží Jana Palacha) - Karlovy Vary, Moskevská třída - TUHNICE, NÁRODNÍ ŠKOLA (dnes Stadion Závodu Míru) - Nové Tuhnice, most do Dvorů - Doubí, továrna Fischer - DOUBÍ, NÁMĚSTÍ. Vybrané spoje pokračovaly v letní sezoně z Doubí do turistických lokalit na svatém Linhartu nebo v Pionýrském nad Ohří.

doubi05

2. října 1949 – Jízdní řád linky 04008 do Doubí – sbírka Národní knihovna Praha

Městská utobusová doprava dorazila do Doubí v podobě linky číslo 6 dne 1. dubna 1957 v trase: SANATORIUM RICHMOND – Škola SČSP – Slunce – Panoráma – Jaro – KÚNZ – Hlavní pošta – Dolní nádraží – Stalinovo náměstí – Moskevská – ČSAD Tuhnice – Škola Tuhnice – Most kapitána Jaroše – Technoplyn – Ostrůvek – Truhlárna – Most Tašovice – Doubí, náměstí – Doubí, konečná. Dosavadní linka ČSAD číslo 4008 byla v této době pravděpodobně zrušena.

doubi06

3. dubna 2009 – Ikarus 412 na lince číslo 6 v Doubí – Pavel Hypš

Ve špičkách pracovních dnů linku číslo 6 doplňuje několik školních spojů linky číslo 16. Od 15. června 1992 je zajištěno také noční spojení autobusovou linkou z Karlových Varů do Doubí. Zpočátku se jednalo o linku 0, vystřídanou 1. dubna 1999 linkou číslo 52. V Doubí zastavuje také sezónní linka číslo 24 k lanovému centru Linhart a vyhlídková linka číslo 91 do Lokte a Bečova nad Teplou.

doubi07

Vyhlídková linka číslo 91 vyjíždí ze zastávky Svatošská v Doubí - Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web wikipedia.cz (Doubí (Karlovy Vary)), texty Dopravní webovky o Březové u Karlových Varů a linkách MHD Karlovy Vary 0, 6 a 52
Text zveřejněn: 30. července 2016