Reklamní sdělení
Mít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S PageRide je můžete mít i Vy. Založte si je ještě dnes.
Poznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA. Návod jak na to, najdete zde.

DOUBÍ

Doubí (německy Aich) je část města Karlovy Vary, která se nachází 6 kilometrů jihozápadním směrem od jeho centra. Samostatnou obec tvořilo Doubí do roku 1930, a poté opět mezi lety 1950 až 1974. Funguje zde jedna ze tří SOS dětských vesniček v republice.

doubi01

Pohled na část Doubí z Vřesového vrchu - Pavel Hypš

Dominantou Doubí je zámeček, který je kulturní památkou a je nepřehlédnutelným dokladem bohaté historie obce od 14. století. Pseudorenesanční zámek s bývalou neogotickou kaplí, stojící v místech původního hradu, byl po mnoha peripetiích majitelů, správců, uživatelů zachráněn a nákladně rekonstruován soukromou firmou. Veřejnosti byl celý areál otevřen v červnu 2002 jako stylový zámecký restaurant, vinárna a celoroční prodejní výstava s tématikou Vánoc.

doubi02

9. listopadu 2014 – Zámeček v Doubí – Pavel Hypš

Dne 17. prosince 1898 byl zahájen provoz na železniční trati Karlovy Vary – Doubí u Karlových Varů – Bečov nad Teplou – Mariánské Lázně. Doubí bylo tehdy nevelkou osadou, avšak postupně se rozvíjelo v širším okolí zámku.

doubi03

Vlaková zastávka - Pavel Hypš

Vývoj obce se odrážel i v potřebě dopravního spojení, a prokazatelně 8. října 1933 byla v provozu již i autobusová linka číslo 4341, spojující Karlovy Vary a Doubí s mezilehlou zastávkou v Tuhnicích. Dopravcem byla Karlovarská omnibusová společnost Františka Fouska a v provozu sedm až osm spojů denně. Provoz byl ukončen pravděpodobně v důsledku druhé světové války.

doubi04

8. října 1933 – Jízdní řád linky číslo 4341 – sbírka Poštovní muzeum Praha

V jízdních řádech platných od 2. října 1949 najdeme autobusovou linku ČSAD číslo 4008 v trase: KARLOVY VARY, DRAHOVICE, MASARYKOVO NÁBŘEŽÍ (dnes Mattoniho nábřeží) - Karlovy Vary, Drahovice, Kino Drahomíra - (KARLOVY VARY, NÁMĚSTÍ DR. E. BENEŠE (dnes Divadelní náměstí)) - Karlovy Vary, Molotovovo nábřeží (T) (dnes nábřeží Osvobození) - Karlovy Vary, nábřeží Antonína Zápotockého (Z) (dnes nábřeží Jana Palacha) - Karlovy Vary, Moskevská třída - TUHNICE, NÁRODNÍ ŠKOLA (dnes Stadion Závodu Míru) - Nové Tuhnice, most do Dvorů - Doubí, továrna Fischer - DOUBÍ, NÁMĚSTÍ. Vybrané spoje pokračovaly v letní sezoně z Doubí do turistických lokalit na svatém Linhartu nebo v Pionýrském nad Ohří.

doubi05

2. října 1949 – Jízdní řád linky 04008 do Doubí – sbírka Národní knihovna Praha

Městská utobusová doprava dorazila do Doubí v podobě linky číslo 6 dne 1. dubna 1957 v trase: SANATORIUM RICHMOND – Škola SČSP – Slunce – Panoráma – Jaro – KÚNZ – Hlavní pošta – Dolní nádraží – Stalinovo náměstí – Moskevská – ČSAD Tuhnice – Škola Tuhnice – Most kapitána Jaroše – Technoplyn – Ostrůvek – Truhlárna – Most Tašovice – Doubí, náměstí – Doubí, konečná. Dosavadní linka ČSAD číslo 4008 byla v této době pravděpodobně zrušena.

doubi06

3. dubna 2009 – Ikarus 412 na lince číslo 6 v Doubí – Pavel Hypš

Ve špičkách pracovních dnů linku číslo 6 doplňuje několik školních spojů linky číslo 16. Od 15. června 1992 je zajištěno také noční spojení autobusovou linkou z Karlových Varů do Doubí. Zpočátku se jednalo o linku 0, vystřídanou 1. dubna 1999 linkou číslo 52. V Doubí zastavuje také sezónní linka číslo 24 k lanovému centru Linhart a vyhlídková linka číslo 91 do Lokte a Bečova nad Teplou.

doubi07

Vyhlídková linka číslo 91 vyjíždí ze zastávky Svatošská v Doubí - Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web wikipedia.cz (Doubí (Karlovy Vary)), texty Dopravní webovky o Březové u Karlových Varů a linkách MHD Karlovy Vary 0, 6 a 52
Text zveřejněn: 30. července 2016