CHOTILSKO

Obec Chotilsko se nachází v okrese Příbram, uvnitř Středočeského kraje, přibližně 15 km východně od města Dobříš.  Na jihovýchod od obce je město Nový Knín, západně Slapská přehrada. Žije zde necelých 400 obyvatel. První písemná zmínka o Chotilsku pochází z roku 1359. Teprve od roku 1850 je samostatnou obcí.

chotilsko01

 12. července 2014 – Náves v Chotilsku – Pavel Hypš

Území obce je tvořeno šesti katastrálními územími, rozdělenými dále ještě na místní části. Nejrozsáhlejší je obec Prostřední Lhota, ke které se řadí i místní části Boubovny, Cholín, Kobylníky, Mokrsko a Smilovice. Pod Chotilsko patří místní část Lipí, pod Hněvšín místní část Knihy a pod Křeničnou osada Živohošť.

chotilsko02

 12. července 2014 – Prostřední Lhota – Pavel Hypš

Obec a především její okolí je vyhledávanou turistickou lokalitou. Mezi místní pamětihodnosti patří rozhledna na Veselém vrchu, ležící u Mokrska ve výšce 489 metrů nad mořem. Pozůstatky po dolech, zejména dolu Josef, najdeme v kopci Čihadlo. Na vrchu Besedná u Živohoště stojí čtrnáctimetrová dřevěná stavba ve tvaru husitské hlásky.

chotilsko03

 12. července 2014 – Rozhledna v Mokrsku – Pavel Hypš

Přes zastávky Chotilsko, Prostřední Lhota a Mokrsko jezdí autobusové linky dopravců Arriva Praha, Arriva Střední Čechy a Probo Bus z Milevska a Sedlčan do Prahy. Z Nového Knína jezdí třikrát v pracovních dnech autobus dopravce Bosák bus přes zastávky Záborná Lhota, Prostřední Lhota, Chotilsko, Lipí a Křeničná do Živohoště. Na okraj Živohoště zajíždí ještě linka E51 dopravce ČSAD Benešov vedená v trase: Benešov - Neveklov - Živohošť - Rabyně.

chotilsko04

12. července 2014 – Iveco Crossway na lince D91 z Prahy do Sedlčan v Chotilsku – Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web idos.cz, web wikipedia.cz (Chotilsko)
Text zveřejněn: 18. prosince 2016