ADRŠPACH

Adršpach (německy Adersbach) je obec v severovýchodních Čechách pod zříceninou hradu Adršpach. Leží v okrese Náchod v královéhradeckém kraji. Adršpach má přibližně 530 obyvatel a rozlohu 1971 hektarů.

adrspach01a

24. února 2015 – Náves v Horním Adršpachu – Pavel Hypš

Koncem 13. století vznikly na Metuji Teplice a v oblasti skal dva hrady Střmen a Adršpach, později hrad třetí Skály, které byly pevnými obrannými body v divoké krajině. První písemná zmínka o obci Adršpach pochází z roku 1348.

adrspach02

24. února 2015 – Adršpašské skály – Pavel Hypš

Adršpach je oblíbené turistické místo nadregionálního významu. Hlavní atrakcí jsou Adršpašsko-teplické skály a Křížový vrch, pozoruhodná ruina hradu Adršpach a Adršpašský zámek. Poblíž Adršpachu jsou prameny řeky Metuje. Území Adršpachu je součástí Chráněné krajinné oblasti Broumovsko.

adrspach03

24. února 2015 – Zámek Adršpach – Pavel Hypš

Obec se dělí na Dolní Adršpach a Horní Adršpach. V Dolním Adršpachu žil podle pověsti tesař jménem Gotsche, který po nocích chodil do panské sýpky a tam kradl. Po smrti však jeho duše nenalezla klid. Jako noční myslivec pronásledoval s osmi malými psy kolemjdoucí u Janovy kaple ve Zdoňově v tak zvaném "Hrnčířském příkopě" tak dlouho, dokud kolemjdoucí neztratil správnou cestu. Jde-li však kolemjdoucí pomalu a obezřetně, ztrácí se psi i s myslivcem, aniž by mu uškodili.

adrspach04

24. února 2015 – Náves v Dolním Adršpachu – Pavel Hypš

Hlavními dopravními komunikací jsou železniční trať 047 a téměř souběžná silnice mezi Trutnovem a Teplicemi nad Metují. Dráhu vlastnila společnost Místní dráha Trutnov - Teplice nad Metují od zahájení dopravy v září 1908 až do svého zestátnění po roce 1935.

adrspach05

24. února 2015 – Nádraží Adršpach – Pavel Hypš

Z roku 1949 je doložen provoz autobusové linky 07107 v trase: Trutnov – Adršpach – Broumov. V totožné trase dnes jezdí autobusové linky IREDO číslo 371 a 408 (číslo se mění v Adršpachu kvůli shodě části trasy). Do Adršpachu jezdí také jeden večerní spoj linky číslo 360 (Police nad Metují – Teplice nad Metují) a cyklobus z Hradce Králové na Pomezní Boudy.

adrspach06

24. února 2015 – Karosa Axer na lince číslo 371 v Horním Adršpachu – Pavel Hypš

V obci dříve probíhala těžba sklářských písků. Závod v Horním Adršpachu byl po roce 2000 přestavěn na jednu z továren společnosti Continental, vyrábějící pneumatiky. Jelikož místní obyvatelé zdaleka nepokryjí nabídku pracovních míst, jsou vedeny k tomuto objektu neveřejné smluvní autobusové linky z Broumova a okolích obcí. Závod Continental se zároveň finančně podílí na provozu večerních spojů veřejných linek 360 a 371.

adrspach07

3. června 2015 - Zaměstnanecké spoje v areálu Continental Adršpach - Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web skalydrspach.cz, web wikipedia.cz (Adršpach, Železniční trať Trutnov - Teplice nad Metují)
Poslední aktualizace: 3. června 2015