Reklamní sdělení
Měj své vlastní webové stránky!https://www.pageride.comMít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S PageRide je můžete mít i Vy.
E-shop snadno & rychlehttps://www.pageride.comSystém PageRide nabízí moderní e-shop s podporou on-line plateb.
Tvorba webových stránekhttps://blog.pageride.comPoznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA.

PROTIVÍN

Protivín je malé město v jižních Čechách, v okrese Písek. Žije zde okolo 5 tisíc obyvatel. Nachází se důležitém dopravním tahu z Prahy do Českých Budějovic, mezi městy Pískem a Vodňanami. Centrem města protéká řeka Blanice.

protivin01

13. srpna 2014Centrální protivínské náměstíPavel Hypš

První zmínka o Protivínu pochází již z roku 1282, ale předpokládá se, že obec vznikla již někdy kolem roku 1260 jako tvrz a vesnice okolo brodu přes zlatonosnou řeku Blanici. V srpnu roku 1899 byla obec Protivín povýšena na město

protivin02

13. srpna 2014 – Pomníky padlým protivínským hrdinům – Pavel Hypš

Krokodýlí zoologická zahrada v Protivíně byla založena až v roce 2008, avšak je to v současnosti jedna z nejvýznamnějších turistických zajímavostí města. Chová mnoho, v rámci Evropy, unikátních krokodýlích druhů a roční návštěvnost činí několik desítek tisíc lidí.

protivin03a

25. listopadu 2018 - Největší exemplář krokodýlí zoo má délku 5 metrů a váhu téměř 650 kg – Pavel Hypš

Město Protivín se skládá z devíti částí na devíti katastrálních územích: Chvaletice, Krč, Maletice, Milenovice, Myšenec, Protivín, Selibov, Těšínov a Záboří. V nejbližším okolí města jsou Myšenec, Milenovice a Krč, v ostatních případech se jedná o odlehlejší vesničky

protivin04

25. listopadu 2018 - Náves v Myšenci s kostelem svatého Havla - Pavel Hypš

Ve městě se kromě velkého železničního nádraží, kde se setkávají trati Plzeň – České Budějovice č. 190 a Zdice – Protivín č. 200, nachází i zastávka Protivín zastávka na pokračování trati do Českých Budějovic. Ve stanici Protivín zastavují všechny vlaky osobní dopravy včetně rychlíků.

protivin05a

25. listopadu 2018 – Železniční stanice Protivín – Pavel Hypš

Ve městě zastavují čtyři dálkové autobusové linky, směřující do Prahy, Prachatic, Českých Budějovic, Jindřichova Hradce nebo Plzně. Pětice regionálních autobusových linek jezdí z Protivína do Písku, Týna nad Vltavou, Českých Budějovic, Temelína nebo Vodňan. Spojení s Příbramí zajišťuje linka Středočeské integrované dopravy D17.

protivin06a

25. listopadu 2018 – Regionální linka z Písku do Týna nad Vltavou na rozcestí Myšenec – Pavel Hypš

Součástí jízdního řádu regionální linky 380560 jsou také protivínské městské spoje, jež jezdí v několika variantách:

  • Náměstí – (Libochov – Krč – Těšínov) - Záboří
  • Náměstí – Milenovice
  • Náměstí – Chvaletice

protivin07

13. srpna 2014 – Městský spoj z náměstí do Záboří – Pavel Hypš

Autor: Pavel Hypš
Zdroje: web wikipedia.cz (Protivín), web idos.cz
Text zveřejněn: 5. prosince 2018